Amerikan Kalp Birliği’nin (AHA) en son istatistiklerine göre, Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanların neredeyse yarısında kardiyovasküler bir hastalık mevcut. Son verilere göre; Birleşik Devletler’de 121.5 milyon kişinin (toplumun %48’i) bir kardiyovasküler hastalığı mevcut. Büyük bir kısmını hipertansiyon oluşturuyor (1).

Hekimler hipertansiyonu genelde sessiz katil olarak isimlendirir, çünkü hipertansiyon semptom göstermeden ileri evrelere kadar ilerleyebilir.

AHA tarafından yayınlanan rapora göre 2035 yılına kadar 130 milyondan fazla yetişkinin Birleşik Devletler’de kardiyovasküler sisteme bağlı oluşan hastalıkların toplam maliyetinin 1,1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor (1). Günümüzde kalp hastalığı tüm dünyada en önemli ölüm nedeni olarak biliniyor. Beşinci sırada da inme geliyor.

Kalp Hastalığı ve İnme İçin Test Var mı?

Yeni araştırmalar böyle bir testin zaten mevcut olabileceğini gösteriyor. Bilim insanları, miyokard hasarı sonucunda saldıkları belirli proteinlerin kan seviyelerini tespit ederek kişinin potansiyel kalp hastalığı ortaya konabilir.

Baylor College of Medicine kardiyoloji şefi Dr. Christie Ballantyne ve ekibi, bu konudaki çalışmalarını kardiyovasküler alanında önemli bir dergi olan Circulation’da yayınladılar.

Troponin Düzeyi ve Kardiyovasküler Hastalık Riski

Troponinler, kalp kası hasarını işaret eden proteinlerdir ve tespit edilebilir seviyelerde kardiyak troponinler, artmış koroner insidans ile ilişkili kalp hastalığı, kalp yetmezliğini gösterebilir (2-4).

Yeni araştırmada Dr. Ballantyne ve arkadaşları, sağlıklı orta yaşlı yetişkinlerin veya yaşlıların kanında troponini tespit etmenin kalp hastalıklarının riskini belirleyip belirlemediğini araştırmış. Bu sebeple çalışmaya 54-74 yaşları arasında toplam 8,121 kişinin verileri analiz ediliyor (5). Katılımcıların hiçbirinin geçmişinde kardiyovasküler hastalık tanısı bulunmuyor. Bilim insanları katılımcıların %85’inde kanlarındaki troponin seviyesine bakabiliyor. Ölçülen değerlerin istatistiksel değerlendirilmesi yapılıyor. Yani, koroner kalp hastalığı, miyokard enfarktüsü, iskemik inme, aterosklerotik kardiyovasküler hastalık, kalp yetmezliği hastanede yatışı, küresel kardiyovasküler hastalık ve tüm nedenlere bağlı ölümlerle korelasyonları araştırılıyor.

Araştırma sonucuna göre; yüksek troponin seviyelerinin güçlü bir şekilde diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili olduğu görülmüş. Bu çalışma ile yüksek hassasiyetli troponin testleri, özellikle bir kişinin 10 yıllık kardiyovasküler riskini hesaplamak için standart bir yöntemle birleştirildiğinde, KVH riskini tahmin etmenin doğru bir yolu olduğu kanıtlandı (5).

Normal popülasyonda kimlerin kardiyovasküler sistem hastalığı taşıdığına yönelik bir risk analizinin yapılması hastalığa bağlı hem mortalite hem de morbiditeyi azaltacaktır. Çünkü şu anki mortalitenin yüksek olmasının nedenlerinden biri de hastalığın verdiği belirtilerin geç analiz edilmesi. Bunun yerine, riski önceden bilmek, insanları daha fazla egzersiz yapmak ve tansiyonlarını izlemek gibi önleyici tedbirler almaya sevk edebilir.

Troponin testlerinin hali hazırda kullanıldığını ancak ilerideki risk durumunun tespit etmesi için şuan çok erken olduğunu unutmamak gerekir. Bilim insanlarının, riski değerlendirmek için bu testleri kullanmadan önce daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

Sonuç olarak, yapılacak yeni çalışmalar ile hastalık risklerinin iyi analiz edilmesi hastalıkların erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak ve mortaliteyi, morbiditeyi azaltmakla kalmayıp hasta yaşam koşulunun iyileşmesine de büyük katkı sağlayacaktır.

Referanslar:
  1. Benjamin, E. J., Muntner, P., & Bittencourt, M. S. (2019). Heart disease and stroke statistics-2019 update: A report from the American Heart Association. Circulation, 139(10), e56-e528.
  2. AlQassas, I., Hassan, W., Sunni, N., Lhmdi, M., & Nazzal, A. (2019). The Prognostic Significance of Elevated Cardiac Troponin in Non-Cardiac Medical Disorders. Pilot Study. Int J Clin Cardiol, 6, 136.
  3. Saunders JT, Nambi V, de Lemos JA, Chambless LE, Virani SS, Boerwinkle E, Hoogeveen RC, Liu X, Astor BC, Mosley TH, Folsom AR, Heiss G, Coresh J, Ballantyne CM. Cardiac troponin T measured by a highly sensitive assay predicts coronary heart disease, heart failure, and mortality in the Atherosclerosis Risk in Communities Study. Circulation. 2011;123:1367 1376. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.110.005264
  4. deFilippi CR, de Lemos JA, Christenson RH, Gottdiener JS, Kop WJ, Zhan M, Seliger SL. Association of serial measures of cardiac troponin T using a sensitive assay with incident heart failure and cardiovascular mortality in older adults. JAMA. 2010;304:2494–2502. doi: 10.1001/jama.2010.1708
  5. “High-Sensitivity Troponin I and Incident Coronary Events, Stroke, Heart Failure Hospitalization, and Mortality in the ARIC Study.” Circulation, www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/CIRCULATIONAHA.11

2 YORUMLAR

  1. Geleceğin en iyi hekimi olacağına insanların hayatında büyük yer alacağına ve mesleğini eniyi şekilde icra edeceğine inanıyorum başarılarının devamını diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz