Yeni yayınlanan klinik bir çalışma, yeni bir kolorektal kanser aşısı için umut vadediyor. Ayrıca immün sistemi aktive etmesine karşın ciddi yan tesirleri de gözlenmemiş. Söz konusu çalışma Journal for ImmunoTherapy of Cancer’de çalışmanın Faz1 kısmı açıklanacak şekilde yayınlanmıştır (1).

Deneme çalışmaları aşının güvenli olup olmadığını ve bağışıklık hücrelerini aktive edip etmediğini ortaya koyması bakımından önem taşıyor. Bu başarı daha fazla çalışmanın önünü açıyor.

Birleşik Devletleri’ndeki (Philadelphia Üniversitesi ve Thomas Jefferson Üniversitesi) bir araştırma ekibi aşıların geliştirilmesi görev alıyor. Bu grubun son bilimsel çalışması, 1. veya 2. evre kolon kanseri hastası 10 kişiye ait veriler içeriyor. Ekip aşıyı, ilaç dağıtımından 30, 90 ve 180. gün sonra kan tahlili uyguluyor. Alınan kan örnekleri, T hücrelerinin kolon kanseri hücrelerini bulup yok etmesine neden olan katil T hücrelerinin aktivasyonunu sağladığını gösteriyor (1).

Jefferson bilim insanları bu deneme sırasında aşının potansiyel yan etkilerine de bakılıyor. Deneye katılan hastalarda enjeksiyon bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması dışında ciddi bir yan tesir görülmüyor.

Aşı, bağışıklık sistemini belirli bir moleküle karşı harekete geçirerek bilim insanlarının GUCY2C olarak adlandırdığı bir yöntemle çalışıyor. Önceki araştırmalar, bu molekülün kolorektal tümörlerin ürettiği ve bu kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelerden uzak durmasına yardımcı olan bir belirteç olduğunu keşfetmişlerdir.

Araştırmacılar, bu molekülü, kanser hücrelerini hedef alarak öldürmeleri umuduyla bağışıklık tepkisini artıran bir başka madde ile birlikte uygulanması halinde etkili bir aşı olacağını düşünüyorlar. Jefferson Health’deki Sidney Kimmel Kanser Merkezinin direktörü Karen E. Knudsen, “Kolorektal kanser büyümesini neyin artırdığını öğrenip bu konuda yeni terapiler geliştirilmeli” diyor.

Bu önemli çalışma, bir hastanın bağışıklık sistemini uyararak kanser hücrelerini yok etmek için güvenli bir şekilde yönlendirmenin mümkün olabileceğine dair ilk kanıtları oluşturuyor.

Kolorektal Kanser Araştırması Neden Önemli?

Kolorektal kanser genel anlamda kolon veya rektumda başlayan kanserleri içerir. Evrelere göre klinik gidişat, tedavi ve yaşam süreleri değişiyor (2).

Aynı zamanda bağırsak kanseri ve kolon kanseri olarak da bilinen kolorektal kanser (CRC), kolon veya rektumdan kanserin gelişmesidir (kalın barsak kısımları) (3). Bir kanser, vücudun diğer bölgelerine yayılma veya yayılma yeteneğine sahip hücrelerin anormal büyümesidir (4). Belirtiler ve semptomlar dışkıda kan, bağırsak hareketlerinde değişiklik, kilo kaybı ve her zaman yorgun hissetmeyi içerebilir.

Kolorektal kanser, Birleşik Devletleri’nde hem erkekler hem de kadınlar arasında en sık görülen dördüncü kanserdir. American Cancer Society (ACS), her yıl 101.000 yeni kolon kanseri vakası ve 44.000’den fazla rektal kanser vakası teşhis edildiğini tespit etmişler (5).

Kolorektal kanser, en yaygın dördüncü kanser teşhisi olmasının yanı sıra, hem erkek hem de kadınlar için kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. ACS, hastalığın 2019’da yaklaşık 51.000 ölüme yol açmasının beklendiğini söylüyor (6).

Bu tür kanserlerin erken teşhisi çok önemlidir, çünkü ön aşamalarda mevcut olan semptomlar olmayabilir. Kolonoskopiler polipleri kanserli hale gelmeden önce tespit edip çıkarabilirler.

Kolorektal kanser için kullanılan tedaviler cerrahi, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve hedefe yönelik tedavinin bir kombinasyonunu içerebilir (3). Kolon duvarı ile sınırlı kanserler ameliyatla tedavi edilebilirken, yaygın şekilde yayılan kanser genellikle tedavi edilemez, yönetim yaşam kalitesini ve semptomlarını iyileştirmeye yöneliktir (3). Birleşik Devletleri’nde beş yıllık sağ kalım oranı% 65 civarındadır (7).

İmmünoterapi

Yapılan çalışmalarla; immün checkpoint inhibitörleriyle immünoterapinin, yanlış mismatch onarım eksikliği ve mikrosatellit kararsızlığı olan bir kolorektal kanser türü için faydalı olduğu bulunmuştur (8,9).

Pembrolizumab, mismatch onarım eksikliği olan ve olağan tedavileri başarısız olan ileri kolorektal kanserler için onaylanmıştır (9). Bununla birlikte, düzelme yapan çoğu kişi aylar ya da yıllar sonra tekrar kötüleşmektedir (8).

2017 yılı itibariyle diğer kolorektal kanser türleri üzerinde çalışmalar halen devam ediyor (8,9).

Gelecekteki Araştırmalar, Denemeler ve Çalışmalar

Kolorektal kanserine ek olarak, mide, özofagus ve pankreas dahil olmak üzere başka birçok kanser türü de GUCY2C molekülünü üretiyor. Kolorektal kanser de dahil olmak üzere bu hastalık grubu, kansere bağlı ölümlerin beşte birini oluşturmaktadır.

Bu yeni evre 1 klinik çalışmasının olumlu sonuçları, araştırmacıların ileride bu konuya yönelik daha fazla araştırma yapmaya yönlendirecek ve tedavi veya profilaksi aşamasında çok yeni metotların ortaya çıkması sağlanacaktır.

Jefferson, Farmakoloji ve Deneysel Terapötikler Bölümü’nden araştırmacı Dr. Adam Snook, bu sonbaharda Faz II. aşamasına geçilecek çalışmalara başlandığını ifade ediyor.

Referanslar:
  1. What Is Colorectal Cancer? American Cancer Society. https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer/about/what-is-colorectal-cancer.html February 21, 2018
  2. “Colon Cancer Treatment (PDQ®)”. NCI. May 12, 2014. Archivedfrom the original on July 5, 2014. Retrieved June 29, 2014.
  3. “Defining Cancer”. National Cancer Institute. September 17, 2007. Archivedfrom the original on June 25, 2014. Retrieved June 10, 2014.
  4. Siegel RL, Miller KD, Fedewa SA, Ahnen DJ, Meester RGS, Barzi A, et al. Colorectal cancer statistics, 2017. CA Cancer J Clin. 2017;67(3):177–93.
  5. Key Statistics for Colorectal Cancer. American Cancer Society. https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer/about/key-statistics.html. January 24, 2019
  6. “SEER Stat Fact Sheets: Colon and Rectum Cancer”. NCI. Archivedfrom the original on June 24, 2014. Retrieved June 18, 2014.
  7. Boland PM, Ma WW (May 2017). “Immunotherapy for Colorectal Cancer”. Cancers. 9(5):50. doi:3390/cancers9050050. PMC 5447960. PMID 28492495.
  8. Syn NL, Teng MW, Mok TS, Soo RA (December 2017). “De-novo and acquired resistance to immune checkpoint targeting”. The Lancet. Oncology. 18(12): e731 e741. doi:1016/s1470-2045(17)30607-1. PMID 29208439
  9. Snook, A. E., Baybutt, T. R., Xiang, B., Abraham, T. S., Flickinger, J. C., Hyslop, T., … & Waldman, S. A. (2019). Split tolerance permits safe Ad5-GUCY2C-PADRE vaccine-induced T-cell responses in colon cancer patients. Journal for immunotherapy of cancer, 7(1), 104.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz