Antibiyotik ve yaşam süresi… Antibiyotiklerin geçmişine bakıldığında ilginç ve güzel bilgilerle karşılaşmak mümkün. 1500’lerin sonlarında; Eski Mısır’da, Çin’de, Yunan ve Roma döneminde küflü ekmeğin enfeksiyonların tedavisinde kullanılabileceği görüşü ön plandaydı. Bu görüş, onlarca yıl devam etti ve John Parkinson tarafından desteklendi (1). Ayrıca günümüzde Mısır dönemine ait kalıntılar incelendiğinde; insan iskeletinde Tetrasiklin kalıntılarının da olduğu görülmekte (2).

İnsan enfeksiyonu üzerine kullanılan ve bu konuda ilk antibiyotik kabul edilen ‘Pyocyanase’ çok değer görememiştir. Antibiyotik alanında gerçek en büyük atılım, muhtemelen penisilinin keşfi ile olmuştur (3). Penisilin 1928 yılında Alexander Fleming tarafından keşfedilmiştir (4). İnsanlık için büyük bir hizmet olduğu kabul edilmektedir.

O dönemde antibiyotiklerin kullanılması büyük bir başarıyı da beraberinde getirmiştir. İnsanların yaşam süresi uzamış ve hastalıklar azalmıştır. Hatta belli bir dönem altın çağın yaşanmasına neden olmuştur ancak ilerleyen süreç antibiyotik direncinin görülmesine sebep olmuştur.

Günümüzde

Antibiyotiklerin tıptaki kullanımı geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir.

Geçen yüzlerce yıl boyunca bu ilaçların yan etkileri, yeni endikasyonları irdelenmiştir ve gerekli güncellemeler FDA dahil ilaç merkezleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Bir Çalışma

ASCO (The American Society of Clinical Oncology) tarafından her yıl düzenlenen kongre, bu sene de gerçekleştirildi ve böylece  birbirinden ilginç, güzel çalışmalar bilim dünyasına tanıtıldı. Kongrede sunulan ve Nadina Tinsley ile arkadaşlarının yaptığı restrospektif bir çalışmada ilginç veriler ortaya çıktı. Çalışmaya göre antibiyotik kullanan kanser hastalarının daha az yaşadığı görüldü (5).

Çalışma; Birleşik Krallık’ta 201’i melanoma hastası olan toplam 303 kanser hastası üzerinde yapılıyor. Bu çalışmaya göre; antibiyotik kullanımı olmayan grupta yaşam süresi 651 gün iken, antibiyotik alan grupta ise yaşam süresi 317 olarak bulunmuş. Uzun süre çok defa antibiyotik alanların ise yaşam süresi 193 olarak bulunuyor.

Araştırma imünoterapi alan hastalar üzerinde yapılıyor ve imünoterapi ilaçları bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve uyarılmasını sağlayarak kanser hücreleri ile savaşmada büyük bir rol üstleniyorlar.

Çalışmanın sonucunun hayatta karşılık bulabilmesi için daha fazla çalışmaya gerek duyulduğu bilinse de bu sonucun olası sebebi olarak antibiyotiklerin insan mikrobiyotasına muhtemel olumsuz etkisi olarak gösterilmektedir.

Çalışmayı yürüten Nadina Tinsley konu hakkında; yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu ve kanser hastalarına gerekli durumda, hekimleri tarafından verilen antibiyotiğin öneminden bahsetmiştir.

Sonuç olarak

  1. Uzun bir geçmişe sahip olan antibiyotiklerin gelişen bilimle daha da önemli olacakları aşikar.
  2. Antibiyotikler, akılcı ilaç ilkesinde kullanıldığında kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır.
  3. Kanser hastalarında ciddi enfeksiyonlar görülmektedir ve bu durumda antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.
  4. Konu ile ilgili yapılan ilginç veriler taşıyan çalışmalar ilerde antibiyotik kullanım ilkesinde yeni bir kapı aralayabilir.
Referanslar:
  1. Gould, K. (2016). Antibiotics: from prehistory to the present day. Journal of Antimicrobial Chemotherapy71(3), 572-575.
  2. Bassett, E. J., Keith, M. S., Armelagos, G. J., Martin, D. L., & Villanueva, A. R. (1980). Tetracycline-labeled human bone from ancient Sudanese Nubia (AD 350). Science209(4464), 1532-1534.
  3. Emmerich, R., & Löw, O. (1899). Bakteriolytische Enzyme als Ursache der erworbenen Immunität und die Heilung von Infectionskrankheiten durch dieselben. Medical Microbiology and Immunology31(1), 1-65.
  4. Fleming, A. (1929). On the antibacterial action of cultures of a penicillium, with special reference to their use in the isolation of B. influenzae. British journal of experimental pathology10(3), 226.
  5. Tinsley, N., Zhou, C., Villa, S., Tan, G., Lorigan, P., Blackhall, F. H., … & Hughes, A. (2018). Cumulative antibiotic use and efficacy of immune checkpoint inhibitors in patients with advanced cancer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz