İçme suyuna kalsiyum ve magnezyum eklemek, bu minerallerde içme suyunun eksik olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda hipertansiyon hastalığını önlemenin pratik bir yolu olabilir mi?

Son yapılan bir araştırma, Bangladeş’in kıyı bölgesinde yaşayan insanların yüksek tuzlu su içmelerinin sonuncunda tansiyonlarının düştüğü sonucunu ortaya koydu.

Tuz oranı yüksek sular daha fazla sodyum içerir ve bu da tansiyonu artırır. Ancak tuzlu sularda sodyumdan daha fazla kalsiyum ve magnezyum içerir. Söz konusu çalışma Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlandı (1).

Atlanta’daki Emory Üniversitesi’ndeki Rollins Halk Sağlığı Okulu’nda görev yapan araştırmacı Abu Mohammed Naser; kalsiyum ve magnezyumun hipertansiyona karşı koruyucu olduğunu ve tansiyonu düşürdüğünü belirtiyor. Çalışmanın yazarları tuzlu suyun tansiyonu düşürmesinin sebebini tuzlu suyun daha fazla kalsiyum ve magnezyum içermesine bağlıyor.

2016 yılında Circulation Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre 2010 yılında 1.39 milyar kişi hipertansiyon hastası ve dünya çapında erken ölümlerin önlenebilir nedenleri arasında yer alıyor (2).

Hipertansiyon Önemli Bir Hastalık

Kan basıncının çok yüksek olması dolaşımdaki kanın arter duvarlarına uyguladığı kuvveti artırır. Durum devam ederse, kalbe zarar verebilir ve felç gibi diğer önemli sağlık sorunlarının riskini artırabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, Birleşik Devletler’de 2014 yılında 410.000’den fazla ölüme neden olan hipertansiyonun çok ciddi seviyelerde seyrettiği ve 75 milyon yetişkinin hipertansiyon tanısı ile yaşadığı görülüyor (3,4).

Kıyı bölgelerinde yaşayan insanlar üzerinde çalışmak, değişen su tuzluluğunun sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için yararlı bir yol sunmaktadır. Kıyı bölgelerinde yaşayan 1 milyardan fazla insan için yeraltı suyunun, ana içme suyu kaynağı olduğuna dikkat çekiliyor (5). Bu nüfusun yaklaşık beşte biri, deniz suyunun yer altı suyuna aktığı alanlarda yaşıyor. Çeşitli derecelerde tuzlu olan sudan faydalanıyorlar.

Bununla birlikte, “içme suyu tuzluluğu, mineral alımı ile kalp-damar sağlığı” hakkındaki verilerin sınırlı olduğu da unutulmamalı.

Hipertansiyon ve Kalsiyum-Magnezyum

Analizleri, kıyı şeridinin çeşitli bölgelerinde bulunan insanları içeren iki çalışmadan elde edilen veriler oluşturuyor. Ölçümler, içme suyunun tuzluluğunun etkileneceği musonlar ve kurak havalar nedeniyle değişik zamanlarda ölçümler alınıyor.

Çalışma ekibi; hafif ya da ılımlı tuzlu su içen insanların idrarlarında, düşük tuzlu taze su içen insanlardan daha fazla sodyum bulunduğunu tespit etti. Ayrıca, daha yüksek idrar sodyum seviyesi olanların daha yüksek sistolik kan basıncına sahip olduğu gözleniyor. Ek olarak; hafif ve orta derecede tuzlu su içenlerin idrarlarında daha yüksek kalsiyum ve magnezyum tespit ediliyor (1).

Örneğin, “hafif tuzlu su” içen insanlar, 1.55 mm Hg daha düşük bir ortalama sistolik kan basıncına ve 1.26 mm Hg daha düşük bir ortalama diyastolik kan basıncına sahip olduğu gösteriliyor (1).

Çalışmayı yapan araştırmacılara göre; kalsiyum ve magnezyumun kan basıncı düşürücü etkilerinin, sodyumun zararlı etkilerine karşı koyuyor (6). Ayrıca daha önce yapılan çalışmalara bakıldığında; kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin su içilmesi kardiyovasküler ve serebrovasküler nedenlerden dolayı ölümleri azaltıyor (7,8).

İçme Suları Güçlendirilmeli

Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Dr. Robert M. Carey, Amerikan Kalp Birliği’nin (AHA) ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin kan basıncı ile ilgili en son kılavuzlarının hazırlanmasında büyük bir rolü bulunmaktadır. Bu konudaki yorumları o sebeple önem taşıyor.

Kan basıncındaki düşüşlerin fazla olmadığını ancak bir fark yaratacak kadar fazla olduğunu ve bu sonuçların daha fazla araştırma gerektirdiğini belirtiyor. Sürekli kan basıncındaki küçük azalmaların kardiyovasküler hastalıkları ve inmeyi azaltmada büyük bir etkiye sahip olabileceğini dile getiriyor. İçme suyuna kalsiyum ve magnezyum eklenmesinin kan basıncını düşürmediğini ancak bu konuda klinik araştırmalara ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Eğer gerçekten daha fazla araştırma yapıldığında, içme suyunun kalsiyum ve magnezyum ile takviye edilmesinin kan basıncını düşürebileceğini tespit etmesi durumunda, hipertansiyon ile başa çıkmak için tamamen yeni bir yaklaşım olabilir.

AHA, insanların sağlıklı bir diyet izleyerek ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri almaları gerektiğini tavsiye eder. Beslenme ve Diyetetik Akademisi de bunu desteklemekte ve kronik hastalıklara karşı korunmanın bir yolu olarak takviyelerin kullanılmasını önermemektedir.

Çalışmanın sonucu olarak; İçme suyunda optimum kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonlarının sağlanması, bu temel makrominerallerin günlük gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamak için önemli bir beslenme müdahalesi olabilir, çünkü kanıtlar, bu minerallerin küresel olarak konsantrasyonlarının azaldığını gösteriyor (9,10).

Referanslar
  1. Naser, A. M., Rahman, M., Unicomb, L., Doza, S., Gazi, M. S., Alam, G. R., … & Shamsudduha, M. (2019). Drinking water salinity, urinary macro‐mineral excretions, and blood pressure in the southwest coastal population of Bangladesh. Journal of the American Heart Association, 8(9), e012007.
  2. Mills, K. T., Bundy, J. D., Kelly, T. N., Reed, J. E., Kearney, P. M., Reynolds, K., … & He, J. (2016). Global disparities of hypertension prevalence and control: a systematic analysis of population-based studies from 90 countries. Circulation, 134(6), 441-450.
  3. Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Health Statistics. Underlying Cause of Death 1999-2013 on CDC WONDER Online Database, released 2015. Data are from the Multiple Cause of Death Files, 1999-2013, as compiled from data provided by the 57 vital statistics jurisdictions through the Vital Statistics Cooperative Program: http://wonder.cdc.gov/ucd-icd10.html. Accessed on Feb 3, 2015.
  4. Nwankwo T, Yoon SS, Burt V, Gu Q. Hypertension among adults in the US: National Health and Nutrition Examination Survey, 2011-2012. NCHS Data Brief, No. 133. Hyattsville, MD: National Center for Health Statistics, Centers for Disease Control and Prevention, US Dept of Health and Human Services; 2013.
  5. Small C, Nicholls RJ. A global analysis of human settlement in coastal zones. J Coast Res. 2003;19:584–599
  6. Zhang X, Li Y, Del Gobbo LC, Rosanoff A, Wang J, Zhang W, Song Y. Effects of magnesium supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized double-blind placebo-controlled trials. Hypertension. 2016;68:324–333
  7. O’Donnell M, Mente A, Rangarajan S, McQueen MJ, Wang X, Liu L, Yan H, Lee SF, Mony P, Devanath A. Urinary sodium and potassium excretion, mortality, and cardiovascular events. N Engl J Med. 2014;371:612–623.
  8. Sengupta P. Potential health impacts of hard water. Int J Prev Med. 2013;4:866–875.
  9. Beal T, Massiot E, Arsenault JE, Smith MR, Hijmans RJ. Global trends in dietary micronutrient supplies and estimated prevalence of inadequate intakes. PLoS One. 2017;12:e0175554.
  10. Rosanoff A. Changing crop magnesium concentrations: impact on human health. Plant Soil. 2013;368:139–153

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz